ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Ένα μαγικό ταξίδι στα άδυτα της ψυχής μας...

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 9 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΤΟ ΚΛΑΜΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιούλ 2009 17:13 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

ΤΟ ΚΛΑΜΑ

Το ό,τι κλαίμε πιστεύω ότι συμβαίνει επειδή πλημμυρίζουμε με έντονα συναισθήματα όπως: αγάπη, πόνο, οργή, συγκίνηση, δέος, χαρά, λύπη, μνησικακία, χαιρεκακία, συμπόνια, ελπίδα και.... άλλα πόσα που δεν μπορώ να φανταστώ. Ξέρω όμως ότι πράγματι το κλάμα είναι επικοινωνία με το Θεό: κάθε δάκρυ που ετοιμάζεται να πέσει, άγγελοι Κυρίου ανοίγουν τα χέρια τους και το πιάνουν.

Το δάκρυ θα πάει ψηλά όπου και θα κριθεί μεγαλόψυχα από τον Δημιουργό μας. Εκείνος ξέρει ποιό είναι το καλύτερο για εμάς.

Ό,τι και αν γίνει, θα είναι για το καλό μας.

Και οσοι δεν κλαινε εκει που θα ηταν αναμενομενο να κλαψουν, δεν σημαινει οτι δεν εχουν αγαπη μεσα τους, ή οτι δεν πονεσαν δεν λυπηθηκαν ή δεν χαρηκαν επειδη παντρευεται η φιλη τους για παραδειγμα. Οταν δεν συνοδευει το κλαμα καποιες περιστασεις στη ζωη μας, δεν ειναι παντα ο λογος η έλλειψη Αγάπης. Μπορει πολλά άλλα να συμβαινουν μεσα στη ψυχοσυνθεση του ατομου και να μην δακριζει ενα ατομο, τη στιγμη που ολοι οι αλλοι ισως να εχουν πλανταξει στο κλαμα. Αν πιασω να αναλυσω περιπτωσεις, θα σας ξημερωσω. Ειναι παρα πολλες. Θα αναφερω κανα δυο σαν παρδειγματα μονο.

Ενας δεν κλαιει εκει που θα ηταν μαλλον αναμενομενο, ισως επειδη συγκαταλλέγεται στην κατηγορια των "ανδρών που δεν κλαίνε". " Μεγα λαθος απο μια αποψη αλλα και πολυ σωστο απο μια αλλην, δηλαδη παν μετρον αριστον.
Ειναι και θεμα ορμονικο, οι γυναικες εχουν μεγαλυτερη ταση να κλαινε, πχ τις ημερες που διανυουν την "μηνιαια αδιαθεσια".

Μια αλλη περιπτωση απουσιας δακρυων και κλαματος... Οταν ολος ο κοσμος κλαιει και οδύρεται, καποιος χρειαζεται να δειχνει δυνατος και να στηριξει τους αλλους που βρισκονται σε παραλήρημα και ξεσπανε! Επειτα ο "δυνατος" της παρεας, θα παει σε μια γωνια μονος και θα κλαψει. Για να μην τον δουνε και νιωσουν ανασφαλεια ολοι οι φιλοι του που στηριζονται στο προσωπο του. Δηλαδη για να μην πονεσει τους αλλους που βλεπουν σε εκεινον εναν βραχο, προτιμαει να μην επιτρεψει στον εαυτο του να απολαυσει την αναγκη του ξεσπασματος μεσα απο δακρυα.

Μια αλλη απουσια κλαματος... Οταν καποιος δεν εχει συνειδητοποιησει ακομα το μεγεθος της χαρας ή της συμφορας ας πουμε που τον βρηκε καποια στιγμη. Οταν συμβαινει κατι ιδιαιτερα στενάχωρο, καποιες φορες σε καποιες περιπτωσεις, ενεργοποιειται ενας αμυντικος μηχανισμος μεσα μας που δεν μας επιτρεπει να συνειδητοποιησουμε την πραγματικοτητα σε ολο της το "ειναι". Διοτι διαφορετικα θα καταρέαμε απο το σοκ ή μπορει και να αρρωσταίναμε. Οποτε μην κρινετε ας πουμε απο την ελλειψη δακρυων εναν ανθρωπο, διοτι ισως απλα να ειναι τελικα ο πιο θλιμενος απο ολους μας και εχει ενεργοποιηθει μεσα του ο αμυντικος μηχανισμος για να μην καταρευσει απο την υπερμετρη ευαισθησια του.
Οι περιπτωσεις δεν τελειωνουν εδω, μα μπορεις να γραψεις ολοκληρο βιβλιο αναλυοντας..

Αν δειτε εγραψα οτι κλαιμε ακομα και οταν δεν εχουμε μεσα μας ευγενικα συναισθηματα.
Παραδειγμα, καποιοι κλαινε απο μεγαλη ζηλια! Ειχα περιστατικο οπου η κοπελα εκλαιγε με μεγαλο πεισμα, δακρυα ποταμια, και φωναζε και ηλπιζε το θάνατο μιας κοπελας άλλης, επειδη τη ζηλευε!!

Εχω δει κλαμα σε ανδρα, ποταμι κλαμα, επειδη ο εγωϊσμος τον ειχε κυριευσει και ηθελε μια κοπελα που δεν τον ηθελε εκεινη. Αν μπορουσε να την απαγαγει και να τη φυλακισει, πιθανον και να το εκανε αν υπηρχαν οι καταλληλες προϋποθεσεις! Άλλοι με δάκρυα στα ματια, φονο διαπράττουν!

Αλλοι κλαινε επειδη δεν πιστευουν πια ουτε στον εαυτο τους ουτε στο Θεο. Κλαινε διοτι πιστευουν οτι "η ζωη τους πλεον ελαβε τελος", εξαιτιας μιας συμφορας μεγαλης που τους βρηκε, κλαινε δηλαδη απο απαισιοδοξια απο απελπισια, απο αδιεξοδο!

Αλλοι κλαινε για να ξεσπασουν τα νευρα τους που εχουν τσιτωθει, αντι να πλακωσουν μια τουρτα σοκολατινα για να ξεσπασουν που θα εκανε κακο αυτο στη διατροφη τους.

Αλλοι ομως κλαινε επειδη νικαει η Αγαπη μεσα τους και βγαινει προς τα εξω! Αλλοι κλαινε επειδη μετανοησαν για κατι που επραξαν, αλλοι απο συμπονοια για καποιον συνανθρωπο..

Για αυτο και εγραψα πάνω πάνω:
Ξέρω όμως ότι πράγματι το κλάμα είναι και αυτος ενας τροπος επικοινωνίας με το Θεό: κάθε δάκρυ που ετοιμάζεται να πέσει, άγγελοι Κυρίου ανοίγουν τα χέρια τους και το πιάνουν.

Το δάκρυ θα πάει ψηλά όπου και θα κριθεί μεγαλόψυχα από τον Δημιουργό μας. Εκείνος ξέρει ποιό είναι το καλύτερο για εμάς.

Ό,τι και αν γίνει, θα είναι για το καλό μας

Εικόνα
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΚΛΑΜΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιούλ 2009 18:43 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Πολύ τρυφερό θέμα!!!

Στην κοινωνία μας, οι άντρες ιδιαίτερα έχουν διδαχτεί να μην κλαίνε, να αντιμετωπίζουν με γενναιότητα τα πράγματα, όταν πληγώνονται και να μη δείχνουν ότι πονάνε... Και οι γυναίκες, όμως, μπορούν να πέσουν σε αυτή την παγίδα και όλοι μας, κάποια στιγμή μπορεί να νιώσουμε ότι ο μόνος τρόπος να επιβιώσουμε είναι κλείσουμε τα συναισθήματά μας, ώστε να μην ξαναπληγωθούμε.

Αν ο πόνος είναι ιδιαίτερα βαθύς, μπορεί να προσπαθήσουμε να τον κρύψουμε, ακόμη και από τον εαυτό μας. Αυτό μπορεί να μας κάνει παγωμένους, άκαμπτους, επειδή βαθιά μέσα μας ξέρουμε ότι η παραμικρή ρωγμή στον πάγο θα ελευθερώσει τον πόνο και θα κυκλοφορήσει πάλι μέσα μας.

Τα δάκρυα στο πρόσωπό μας είναι το κλειδί για να δραπετεύσουμε από το πάγωμά μας. Τα δάκρυα και μόνο τα δάκρυα έχουν τη δύναμη λιώσουν τον πάγο. Δεν είναι κακό να κλαίμε και δεν υπάρχει λόγος να ντρεπόμαστε για τα δάκρυά μας.

Το κλάμα μας βοηθά να αφήσουμε τον πόνο να φύγει, μας επιτρέπει να είμαστε τρυφεροί με τον εαυτό μας και τελικά μας βοηθά να θεραπευτούμε...

OSHO

Ο πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάσταχτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του... Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΓΝΩΣΤΟΣ... ΜΑ ΤΟΣΟ ΛΑΜΠΕΡΟΣ! Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΤΟΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟ ΦΩΣ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Νοέμ 2009 03:11 
Χωρίς σύνδεση
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Φθινοπωρινή προσευχή

Συγγραφέας: Μαρία Πολυδούρη
Ανέκδοτα ποιήματα (Πολυδούρη)

Όταν η σιγαλιά πλατιά θ' απλώση
στον κήπο μου τη νύχτα, βροχερό
το σύννεφο τον ουρανό θα στρώση
σε μαύρο θόλο πάνω του ιερό.

Θα γύρουνε στο μυστικό σκοτάδι
τα δέντρα, οι θάμνοι, αργά την κεφαλή
κ' ευλαβικά θα ψάλλουν έτσι ομάδι
τη θλιβερή στερνή τους προσευχή!

Έλα και μεις μαζί την προσευχή μας
στερνή φορά να πούμε. Θ' ακουστή
στη σιγαλιά παθιάρικη η φωνή μας,
θ' αντιλαλήση ο θόλος θα σπαστή,

το σύννεφο θα κλαίη, θα κλαίμε αντάμα,
θ' ακολουθάη των δέντρων ο ψαλμός
λυπητερός το σιγαλό μας κλάμα
και θα πυκνώνη η σκοτεινιά χαμός.

Ούτε απ' αστέρι λάμψη δε θα πέση,
της Μοίρας δε θα δούμε τη μορφή
κ' ενώ τα χέρια χώρια θα μας δέση,
τα χείλη μας θα λεν την προσευχή.

Το πιο λυτρωτικό κλάμα, κατά τη γνώμη μου είναι το κλάμα κατά τη διάρκεια της προσευχής!!!
Είναι πραγματικά η απευθείας επικοινωνία μας με τον Ιησού Χριστό και το κλάμα αυτό μας λυτρώνει, μας ανακουφίζει, αγαλλιάζει την ψυχή μας!!!

"Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία" Ανδρέας Κάλβος

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2012 05:48 
Χωρίς σύνδεση
Φωτισμένος
Φωτισμένος
Άβαταρ μέλους

Το δάκρυ θαμμένο στο απαρηγόρητο
κρυμμένο στο απραγματοποίητο...
απο τα βάθυ της καρδιάς μια προσευχη
προαναγγέλει πάντα μια καινούρια αρχη...
.......το δάκρυ απο τις ρίζες η δύναμη.

ενα δυνατο εκφορτιστικό εξισορρόπησης
μια έκρηξη που ανοίγει ένα κλειστό κανάλι δύναμης
μια μέθη που σε κανει να ξεχνας το αίτιο της θλιψης
μια κραυγή που ακούγετε μέχρι τα ουράνια.....
Μύριαμ της Παρθένου το Όνομα.

θυμαμαι μια φίλη μου όταν είδε ένα χτυπημένο σκυλάκι....επειδη δεν ήθελε να την δούν να κλαίει
γιατι ήταν πολύ περίφανη, δάκρυσε μόνο απο το ένα μάτι.....

καθώς πορεύεσαι μες το σκοτάδι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2012 05:53 
Χωρίς σύνδεση
Φωτισμένος
Φωτισμένος
Άβαταρ μέλους

κάθε δάκρυ που ετοιμάζεται να πέσει, άγγελοι Κυρίου ανοίγουν τα χέρια τους και το πιάνουν.
πολυ ομορφο και σοφο......αλλα γιατι εχεις συνεχεια την κριση στο μυαλο σου?
Ο ΘΕΟΣ ΚΡΙΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΘΕΟΣ
ο θεος ο αληθινος ειναι εκπαιδευτής.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2012 23:25 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Μια πολύ ωραία απορία εξέφρασε η φίλη μας.

Γιατί έχουμε την κρίση στο μυαλό μας;

Όταν κρίνουμε με την έννοια της αξιολόγησης, σημαίνει ότι μπορούμε και εξετάζουμε με τη δική μας οπτική κάποια πράγματα, καταστάσεις, σκέψεις, συναισθήματα κτλ. Έτσι μπορούμε να κάνουμε επιλογές ανάλογα με τον τρόπο που αξιολογήσαμε. Να αφηνόμαστε μεν στην ροή των πραγμάτων, δίχως όμως να γινόμαστε άβουλα πλάσματα και έρμαια των άλλων, στο έλεός τους.

Αξιολογούμε, κρίνουμε, τί μας αρέσει την κάθε στιγμή και αποφασίζουμε αναλόγως. Ό,τι και αν αποφασίσουμε, εκείνο είναι το καλύτερο για εμάς. :rose:

Και αν χρειαζόμαστε να κλάψουμε, θα κλάψουμε. Αν επιλέξουμε να γελάμε και να χαιρόμαστε όσα και αν έρχονται και αν φεύγουν, τότε ας γελάσουμε με χαρά. Όλα είναι θέμα της κρίσης του καθενός μας πιστεύω. Όλα έχουν να κάνουν σχετικά με τον τρόπο που τα αξιολογούμε. Όλα είναι θέμα οπτικής. Ίσως να εξαρτάται και από το εξελικτικό επίπεδο της κάθε ψυχής. Το θέμα είναι να βρούμε πώς να αλλάξουμε τον τρόπο που βλέπουμε...

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2012 00:30 
Χωρίς σύνδεση
Φωτισμένος
Φωτισμένος
Άβαταρ μέλους

Το θέμα είναι να βρούμε πώς να αλλάξουμε τον τρόπο που βλέπουμε...

Δυσκολα αλλάζει νομίζω.....ιδίως για όσους είναι μεσίληκες.
Πολλές φορές οταν ο τρόπος που εβλεπα τα πραγματα ήταν πεσιμιστικος ευχόμουν κάποιος να εμφανιστεί και να καταρίψει τουτη την οπτική μου. Αλλα εντέλη οτι ερχονταν την δυνάμωνε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2012 01:02 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

inei777 έγραψε:
Το θέμα είναι να βρούμε πώς να αλλάξουμε τον τρόπο που βλέπουμε...

Δυσκολα αλλάζει νομίζω.....ιδίως για όσους είναι μεσίληκες.
Πολλές φορές οταν ο τρόπος που εβλεπα τα πραγματα ήταν πεσιμιστικος ευχόμουν κάποιος να εμφανιστεί και να καταρίψει τουτη την οπτική μου. Αλλα εντέλη οτι ερχονταν την δυνάμωνε.

Οι περισσότεροι πελάτες μου είναι μεσήλικες!
Και αλλάζουν πολύ εύκολα τον τρόπο που βλέπουν τα πράγματα μέσα από τη θεραπεία SRT.

Και τότε βοηθούν κι εκείνοι με τη σειρά τους και άλλους να δούνε με άλλα μάτια. Με περισσότερη Αγάπη... Ένα βήμα πιο κοντά στην 5η διάσταση.

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ που μιλάει για αυτήν τη θεραπεία. srt-t1160.html

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2012 02:47 
Χωρίς σύνδεση
Φωτισμένος
Φωτισμένος
Άβαταρ μέλους

Πολυ ενδιαφέρον η θεραπευτικη αυτη οδο Δεν ειχα ακουστα για αυτην να πω την αληθεια.
Αλλα φοβαμαι να σκαλιζω το παρελθον......η οτι μοιαζει να ανηκει στο παρελθον.
Σπανίως το δέχομαι ως δικο μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 9 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση